Tanie pokoje na wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Objaśnienie słownictwa

08 November 2011r.

Stosunkowo często spotykamy się z określeniami: park narodowy, rezerwat przyrody, pomnik przyrody, ochrona gatunkowa roślin względnie zwierząt czy też ochrona zasobów przyrody. Ponieważ nie zawsze określenia te są odpowiednio stosowane, podaję krótkie objaśnienia: A. OCHRONA ZASOBÓW PRZYRODY Zasoby przyrody mogą być odnawialne i nieodnawialne. Do odnawialnych zasobów przyrody należą zasoby ożywione (rośliny i zwierzęta oraz najróżnorodniejsze ich zespoły, np. las, zadrzewienia, zwierzyna łowna, ryby). Rośliny i zwierzęta rozmnażają się i tym samym zabezpieczają istnienie odpowiedniego stanu ilościowgo, o ile człowiek nie zniszczy równowagi biologicznej przez niewłaściwą ingerencję.


Powiat Kartuzy - Rezerwaty przyrody

08 November 2011r.

Zamkowa Góra. W odległości 3 km od Kartuz w stronę Rębo-szewa, po lewej stronie drogi wznosi się wzgórze o kształcie owalnym, o wysokości około 30 m ponad otoczenie i 222 m npm. Stoki wzniesienia są spadziste i strome. Szczyt płaski, przy czym na jego południowo-za-chodniej stronie znajduje się mokradło. Całe to wzniesienie o powierzchni ponad 9 ha porasta charakterystyczny dla pojezierza kaszubskiego las bukowy o cechach zespołu naturalnego, w wieku około 200 lat. Poszczególnie drzewa dochodzą do 30 m wysokości w pierśnicy (średnicy na wys. 1.30 m) około 1 m. Najbardziej okazałe buki zostały wycięte w czasie okupacji. W podszyciu występuje pojedyńczo jarzębina i lipa. Runo charakterystyczne dla lasu bukowego z elementami górskimi, jak żywiec cebulkowy, per-łówka jednokwiatowa, lędźwian skrzydlaty i zerwa kłosowa. Na szczycie, na mokradle występuje skrzyp leśny, narecznica samcza i zachył-kowa, tomka wonna, niecierpek pospolity, sit rozpierzchły i marzanka wonna.


Powiat Starogard Gdański - Rezerwaty przyrody

08 November 2011r.

Krzywe Koło. Rzeka Wda (Czarna Woda) w odległości około 1.5 km w kierunku północnym od siedziby Nadleśnictwa Błędno, względnie 3 km od miejscowości Kasparus w kierunku południowym tworzy oryginalną pętlę o średnicy około 400 m. Teren ten ze względu na walory krajobrazowe i przyrodnicze został uznany jako rezerwat przyrody pod nazwą Krzywe Koło. Okolica Pętli jest falista, a nawet po stronie południowo-wschodniej i południowo-zachodniej zbocza dość stromo opadają ku rzece. Rośnie tam las mieszany o bardzo bogatym składzie gatunkowym. W górnym piętrze występuje sosna i dąb w wieku około 140 lat. Oba te gatunki są zgrupowane bardziej w stronie zachodniej i północno zachodniej. W dolnym piętrze rosną: grab, świerk, brzoza, osika, lipa, dąb i klon w wieku od 40—80 lat. W drzewostanie tym występuje również brekinia. Gęste podszycie tworzą leszczyna, wiciokrzew i trzmielina.