wczasy, wakacje, urlop
08 November 2011r.
Orle. Pomiędzy drogą Orle—Garczyn a jeziorem Dużym, tuż za ogrodzeniem b. leśniczówki Orle, w oddziale 248 k Leśnictwa Orle (Nadleśnictwo Mestwinowo) wydzielono fragment lasu mieszanego z okazałymi dębami (pow. 1.56 ha). Dęby w wieku około 250 lat, a niektóre i starsze są zdrowe i powinny zachować się jeszcze wiele lat. Obok dębów występuje pojedyńczo klon, lipa, grab, brzoza i świerk. W południowej części znajdują się kępy świerka, brzozy i sosny w wieku 40—60 lat. Strzelnica. Ulubionym miejscem spacerów dla mieszkańców Kościerzyny jest piękny las dębowy, rosnący naprzeciw Strzelnicy Bractwa Kurkowego w odległości 1 km od granic miasta. Na powierzchni około 0.5 ha rosną pojedynczo okazałe dęby w wieku 240 1. Jeden z nich jest zrośnięty z bukiem.
08 November 2011r.
Krzywe Koło. Rzeka Wda (Czarna Woda) w odległości około 1.5 km w kierunku północnym od siedziby Nadleśnictwa Błędno, względnie 3 km od miejscowości Kasparus w kierunku południowym tworzy oryginalną pętlę o średnicy około 400 m. Teren ten ze względu na walory krajobrazowe i przyrodnicze został uznany jako rezerwat przyrody pod nazwą Krzywe Koło. Okolica Pętli jest falista, a nawet po stronie południowo-wschodniej i południowo-zachodniej zbocza dość stromo opadają ku rzece. Rośnie tam las mieszany o bardzo bogatym składzie gatunkowym. W górnym piętrze występuje sosna i dąb w wieku około 140 lat. Oba te gatunki są zgrupowane bardziej w stronie zachodniej i północno zachodniej. W dolnym piętrze rosną: grab, świerk, brzoza, osika, lipa, dąb i klon w wieku od 40—80 lat. W drzewostanie tym występuje również brekinia. Gęste podszycie tworzą leszczyna, wiciokrzew i trzmielina.
08 November 2011r.
Kwidzyńskie Ostnice. Teren rezerwatu stanowi zbocze wzniesienia o południowej i południowo-zachodniej ekspozycji, W lesie należącym do Nadleśnictwa Kwidzyń, Leśnictwa Miłosna (oddział 7 a). Rezerwat znajduje się w odległości około 3 km na południowy-wschód od Kwidzynia. Występuje tam Ostnica Jana obok innych roślin stepowych. Przed 50 laty roślinność stepowa z ostnicą na czele występowała na powierzchni około 20 ha. Stopniowo las zaczął wypierać rośliny stepowe tak, że dziś zachowało się w tym miejscu tylko to jedyne stanowisko ostnicy, które też jest zagrożone przez wyrastające z samosiewu świerki i sosny.
09 November 2011r.
Drzewiany Wieś położona na Pojezierzu Bytowskim przy skrzyżowaniu dróg: Bobolice — Polanów oraz Biały Bór — Koszalin, w gminie Bobolice. Na północ od wsi znajdują się dwa jeziora: Kwiecko i Kamienno z elektrownią szczytowo-pompową, natomiast na wschód — Jezioro Bobęcińskie, o kryształowo czystej wodzie, otoczone lasami. Występowanie dużych kompleksów leśnych i terenów o znacznych różnicach wysokości sprawia, że są to obszary wyjazdów sobotnio-niedzielnych mieszkańców Koszalina (grzybobranie, jagody itp.).
09 November 2011r.
Gościno Wieś położona na Równinie Białogardzkiej na bezleśnej morenie dennej przy trasie Kołobrzeg — Świdwin, w odległości 16 km od Kołobrzegu. W pobliżu (5 km) wsi znajduje się jezioro Kamienica, z którego wypływa rzeka Błotnica. Jezioro i rzeka są miejscem połowów wędkarskich. Miejscowość wzamiankowana w dokumentach z XII w. jako osada rolnicza.
09 November 2011r.
Kalisz Pomorski Miasto położone na Pojezierzu Wałeckim nad rzeką Drawicą, przy trasie Piła — Szczecin, w strefie chronionego krajobrazu. Kalisz otaczają trzy jeziora: Młyńskie, Bobrowo Wielkie i Małe. Okoliczne zalesione wzgórza dochodzą do znacznej wysokości, np. Góra Rusinowa — 153 m n.p.m. Za Jeziorem Młyńskim (1 km) rozciąga się pasmo "Rosyjskich Gór" — wzgórz o wysokości, 140 m n.p.m. pokrytych lasami mieszanymi. Na zachód i południe od miasta rozciągają się zwarte partie lasów wchodzące W skład Puszczy nad Drawą. W pobliżu (około 5 km) znajduje się Jezioro Mąkowarskie (pow. 178 ha, głęb. 33 m) o zalesionych i klifowych brzegach.
09 November 2011r.
Karnieszewice Miejscowość na Równinie Słupskiej w odległości 5 km na płn.-wsch. od Sianowa, przy trasie Koszalin — Sławno i szlaku kołowym "Wybrzeża". W Karnieszewi-cach zwiedzić można Państwowe Gospodarstwo Ogrodnicze (pow. 632 ha), które dostarcza na rynek województwa koszalińskiego warzywa i owoce, zaspokajając w* znacznym stopniu potrzeby w tym zakresie.