wczasy, wakacje, urlop
01 January 2010r.
Z badania przeprowadzonego przez firmę Gemius wynika, że co trzeci internauta w drugiej połowie 2009 roku, zamierza zarezerwować nocleg w hotelu, pokoju gościnnym, czy apartamencie. Respondenci w internecie zamierzają szukać przede wszystkim informacji o miejscach noclegowych, samej rezerwacji dokonają już nie poprzez sieć. Po powrocie z urlopu, prawie dwie trzecie ankietowanych zamierza wystawić recenzję miejsca pobytu.
12 May 2010r.
JASTARNIA Miasto na Mierzei Helskiej. Port rybacki, kąpielisko morskie, ośrodek wczasowy. Około 4 tys. mieszkańców. Administracyjnie do obszaru miasta należy sąsiednia Jurata i położona 7 km na zachód Kuźnica.
14 May 2010r.
Jurata to osada wczasowo-letniskowa, administracyjnie przynależna do Jastarni. Założona w 1928 r. jako luksusowe kąpielisko, stała się rychło modnym kurortem dla wyższych sfer. Na wypoczynek przyjeżdżali tu m.in.: prezydent I. Mościcki, minister J. Beck i malarz W. Kossak. Po wojnie rozbudowana i przekształcona w ośrodek wczasów pracowniczych, także o charakterze uzdrowiskowym. Korzystny morski klimat sprzyja leczeniu chorób płuc i układu krążenia.
15 May 2010r.
Hel - miasto na cyplu - półwysep helski Miasto na cyplu Mierzei Helskiej. Port rybacki i żeglugi przybrzeżnej oraz port wojenny. Baza rybołówstwa i przetwórstwa rybnego (Przedsiębiorstwo „Koga"), ośrodek turystyki i kąpielisko morskie. Laboratorium Morskie Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Liczy około 5 tys. mieszkańców.
16 May 2010r.
Zabytki w miejscowości Hel. Przy bulwarze nadmorskim, obok portu gotycki kościół (do 1945 r. ewangelicki) z XIV w., w 1. poł. XV w. rozbudowany. Po wojnie opuszczony, został w 1971 r. adaptowany na Muzeum Rybołówstwa. Ekspozycja zapoznaje z historią rybołówstwa na polskim wybrzeżu. Na drugiej kondygnacji wystawa poświęcona dziejom Helu. Z drewnianej wieżyczki kościelnej widok na port i miasteczko. Wokół kościoła skansen różnych typów łodzi rybackich z polskiego wybrzeża.
19 May 2010r.
Historia Gdyni: Pierwsza wzmianka o Gdyni pojawia się w dokumencie z 1253 r., w którym biskup kujawski Wolimir wymienia wsie należące do parafii w Oksywiu. W 1308 r., po opanowaniu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków, wieś znalazła się pod panowaniem zakonu. W 1362 r. wielki mistrz krzyżacki Winrych von Kniprode lokował wieś na prawie chełmińskim, a w trzy lata później przekazał ją rycerzowi Pawłowi z Rusocina i jego bratankom. Wymienieni byli potomkami wielmoży pomorskiego Wojsława z Rusocina, który podczas napadu Krzyżaków na Pomorze Gdańskie w 1308 r. dowodził obroną grodu gdańskiego.
11 March 2011r.
NOWA KARCZMA położona jest na południowym brzegu mierzei, od strony Zalewu Wiślanego. Pierwsza karczma w Nowej Karczmie otrzymała swój przywilej w dniu 16 maja 1429 roku. Dokument ten wystawił marszałek zakonny i komtur królewiecki Heinrich Holt, a karczmarzem był wówczas niejaki Hannos. Hannos posiadał morgę łąki i corocznie w dniu św. Marcina musiał płacić 21/4 marki podatku.